Nacházíte se zde: Úvodní stránka / Aktivity / Kurzy

Tercie se učí na Šumavě

DEN PRVNÍ

Zatímco ostatní žáci gymnázia zasedali do lavic v deštivé Třeboni, tercie se vydala autobusem pod vedením zeměpisářky Radky Křížové a třídní učitelky Terezy Hronkové na Šumavu, konkrétně na Zadov. Počasí sice slibovalo chladný den, ale deště nakonec nebylo tolik, a tak výprava stihla i procházku po okolí.
Během dne se studenti naučili, jak se v horách správně chovat a na co si dát pozor. Formou výkladu a pracovního listu si pak osvojili stručnou historii šumavských hvozdů, dozvěděli se mnoho o profesích a životě v tomto krásném kraji. A jelikož jde o pobyt všestranně vzdělávací, ani čeština nezůstala stranou – na základě četby příběhu Enšpígla, vychytralého podivína, a aktivit s tím spjatých byly představeny způsoby tvoření slovní zásoby. Po večeři zbyl čas ještě na hry k utužení třídnického kolektivu a v samotném závěru dne pak i na karty, karaoke i hodinky krásy na pokojích. K naprosté spokojenosti nám tak chybí už jen sluníčko. No tak, prosíme, vykoukni maličko!

Tereza Hronková
foto: THr

DEN DRUHÝ

Brzy zrána se okolo 7:30 žáci začali probouzet a chodit do společné jídelny, ve které na ně čekala snídaně v podobě švédského stolu. V nabídce bylo mnoho typů pečiva, buchet, džemů, pomazánek i nápojů. Po snídani všichni terciáni dostali krátké pracovní listy z českého jazyka a matematiky, ve kterém si rychle zopakovali práci se zlomky. Vše měli rychle hotové (protože jsou skvělí!), a tak nastal čas se přesunout ven. Venku se společně s učiteli prošli po churáňovském okolí, kterým je provázela především paní učitelka Michalová, která jim na jednotlivých zastávkách přibližovala zdejší přírodu a představovala rostliny rašelinišť. Po obědě jsme šli na další, poněkud kratší procházku. Žáci se i s učiteli vydali do nedaleké útulné cukrárny, která nese jméno Ella. Každý si dal něco málo na zub a potom jsme se opět přesunuli na výuku. Vyučoval se zeměpis a biologie, a to za asistence našeho oblíbeného učitele - pana Macíka. Po těchto dvou předmětech byla výuka ozvláštněna krátkým povídáním o zvuku, jeho měření, a o sluchu člověka. Měli jsme možnost vyzkoušet si měření hlasitosti jednotlivých zvuků a něco málo se přiučit, i když to asi v životě určitě nevyužijeme. Anyways, program dne byl zakončen večeří a hodinkou kolektivních her, po kterých už se všichni ubrali do chatek a šli si trochu odpočinout a pokecat. Toť vše k druhému dni kurzu tercie.

Tomáš Petrů, Vojtěch Smíšek a Tom Svejkovský
Foto: Thr