Nacházíte se zde: Úvodní stránka / Aktivity / Kurzy

Tercie se učila na Šumavě

DEN PRVNÍ

Zatímco ostatní žáci gymnázia zasedali do lavic v deštivé Třeboni, tercie se vydala autobusem pod vedením zeměpisářky Radky Křížové a třídní učitelky Terezy Hronkové na Šumavu, konkrétně na Zadov. Počasí sice slibovalo chladný den, ale deště nakonec nebylo tolik, a tak výprava stihla i procházku po okolí. Během dne se studenti naučili, jak se v horách správně chovat a na co si dát pozor. Formou výkladu a pracovního listu si pak osvojili stručnou historii šumavských hvozdů, dozvěděli se mnoho o profesích a životě v tomto krásném kraji. A jelikož jde o pobyt všestranně vzdělávací, ani čeština nezůstala stranou – na základě četby příběhu Enšpígla, vychytralého podivína, a aktivit s tím spjatých byly představeny způsoby tvoření slovní zásoby. Po večeři zbyl čas ještě na hry k utužení třídnického kolektivu a v samotném závěru dne pak i na karty, karaoke i hodinky krásy na pokojích. K naprosté spokojenosti nám tak chybí už jen sluníčko. No tak, prosíme, vykoukni maličko!

Tereza Hronková
foto: THr

DEN DRUHÝ

Brzy zrána se okolo 7:30 žáci začali probouzet a chodit do společné jídelny, ve které na ně čekala snídaně v podobě švédského stolu. V nabídce bylo mnoho typů pečiva, buchet, džemů, pomazánek i nápojů. Po snídani všichni terciáni dostali krátké pracovní listy z českého jazyka a matematiky, ve kterém si rychle zopakovali práci se zlomky. Vše měli rychle hotové (protože jsou skvělí!), a tak nastal čas se přesunout ven. Venku se společně s učiteli prošli po churáňovském okolí, kterým je provázela především paní učitelka Michalová, která jim na jednotlivých zastávkách přibližovala zdejší přírodu a představovala rostliny rašelinišť. Po obědě jsme šli na další, poněkud kratší procházku. Žáci se i s učiteli vydali do nedaleké útulné cukrárny, která nese jméno Ella. Každý si dal něco málo na zub a potom jsme se opět přesunuli na výuku. Vyučoval se zeměpis a biologie, a to za asistence našeho oblíbeného učitele - pana Macíka. Po těchto dvou předmětech byla výuka ozvláštněna krátkým povídáním o zvuku, jeho měření, a o sluchu člověka. Měli jsme možnost vyzkoušet si měření hlasitosti jednotlivých zvuků a něco málo se přiučit, i když to asi v životě určitě nevyužijeme. Anyways, program dne byl zakončen večeří a hodinkou kolektivních her, po kterých už se všichni ubrali do chatek a šli si trochu odpočinout a pokecat. Toť vše k druhému dni kurzu tercie.

Tomáš Petrů, Vojtěch Smíšek a Tom Svejkovský
Foto: Thr

DEN TŘETÍ (středa 18. 9. 2024)

Celý den začal všemi neoblíbeným vstáváním a u někoho čekáním na snídani, ale po snídani se začalo teprve něco dít. Procvičovali jsme matiku, což bylo celkem v pohodě. Ale co přišlo potom – běhací diktát! No, popravdě... kdyby každý měl tolik chyb ve známkovaném diktátu, tak by nám známky upadaly jako dvojčata po útoku 11. září. Pohánění soutěživostí jsme sepsali taková slova, u kterých se paní učitelce Hronkové kroutily končetiny, lezly oči z důlků a my ji tak museli křísit. Nicméně, dál od této katastrofy ke katastrofě jiné – orientačnímu běhu. Naše ovládání orientace s buzolou v praxi nebylo zas tak skvělé, ale nakonec to vyšlo a všichni našli cíl. Na závěr se vyostřila bitva mezi uživateli systému IOS vs. Android, ale ukázalo se, že šlo pouze o neschopnost zadat správně souřadnice do mobilního vyhledávače.
No a poté hurá na oběd. Po něm na namalování tváří a vyrábění luků, šípů a na domorodé tanečky. Každá skupina si totiž vytáhla kmen žijící v oblasti Austrálie a Oceánie a snažila se s nimi splývat. Dále nás čekalo cvičení ze zeměpisu, a to formou vyplňování biomů pomocí přírodních materiálů. Třeba kameny sloužily jako hory, písek jako poušť. Také nesměly chybět mikroskopy! Mikroskopovali jsme mech měřík.
Po večeři by se atmosféra dala krájet. Přišel večer V. neboli večer recitace. Někdo si vybral básně vtipné, někdo seriózní, někdo s propagandou a někdo emoční výlev. A ač někteří připomínali zaseklé desky, všichni jsme přežili a k tomu nám musím pogratulovat.
František Němec
Foto: THr

DEN ČTVRTÝ (čtvrtek)

Jako zákusek k snídani jsme si vypracovali pracovní list na úměrnosti. Následně pro nás učitelé připravili různé hry k osvojení učiva. Všichni jsme se rozdělili do družstev a obcházeli po 45 minutách tři stanoviště (český jazyk, zeměpis a zeměpisnou biologii). Na zeměpisném stanovišti jsme dokončili pracovní listy na Asii a Oceánii. Další stanoviště neslo téma ledovcových jezer na Šumavě a pojmenování zdejších rostlin a zvířat. A poslední z aktivit cílila na tvorbu slov. Přišel čas na oběd, dnes v menu se nacházely: hovězí vývar a boloňské špagety. Po obědě a poledním klidu jsme hráli hru šipkovanou v týmech s označením mikrovlnka, lokomotiva a psací stroj. Trasa byla dlouhá zhruba 3,5 km v lese. Hledali jsme dopisy s úkoly a vypracovávali je. K večeři byl: kuřecí plátek s bramborami, salátem a kokosovým moučníkem. Následně jsme si zahráli improvizované scény inspirované Partičkou, nasbírali pár bonusových bodů a odebrali se na chatu. Naštěstí byla večerka prodloužená o půl hodiny.

Karolína Kamišová, Tereza Ježková

Foto: THr

DEN PÁTÝ

Dneska odjíždíme. K snídani na nás čeká čokoládové müsli a neobvykle i croissant s nutellou. Pak dobalování věcí, uklízení pokoje...Paní učitelka Křížová hlásí poslední bod programu: návštěva meteorologické stanice. Provádí nás milý pán s kulatými brýličkami. Je to moc fajn a všichni si odnášíme nové znalosti. Když jsme se dostali zpět na chatu, vyplníme pracovní list, napíšeme, co jsme si z tohoto malého výletu vzali. Třeba: co je to teploměr, srážkoměr atd.
A už je tu autobus! Pan řidič nám pomáhá naložit kufry (občas to teda je fuška) a vyrážíme.
Celá třída si to moc užila a tímto moc děkujeme všem, kteří nám umožnili na toto krásné místo jet a užít si další zážitek se svými spolužáky.

Julie Anna Karmazínová

Vpravo nahoře - tady jsme111111111122222222233333333333333333333333333333444444444