Svatováclavská exkurze 2024 - Choustník, Chýnov a Klokoty

První zastávkou byl hrad Choustník, kde jsme si užili nejen krásného výhledu do kraje ze staré hradní věže, ale také zavírání se do hladomorny a prozkoumávání různých hradních zákoutí. Dostali jsme totiž klíče od hradu a mohli si ho procházet podle libosti. Pak jsme popošli na vrchol stejnojmenného kopce do výšky (670 m n.m.), kde se rozkládá přírodní rezervace. Zde jsme obdivovali různé přírodní zajímavosti -  velké balvany a skalky, které tvoří skalní městečko s přiléhajícím kamenným mořem. Skalní stěny dosahují výšky až 6 metrů. Skálu tvoří hrubozrnná choustnická ortorula s nápadnými černými kousky turmalínu. Les rostoucí v okolí má charakter pralesa (buk, javor, klen, lípa, jedle, smrk). V podrostu pod stromy našlo své útočiště několik druhů měkkýšů a daří se tu také chráněným květinám. (Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/prirodni-rezervace-choustnik).

Další zastávkou byla Chýnovská jeskyně - ta sice nevyniká krápníkovou výzdobou, ale různě zbarvenými stěnami a stropy tvořenými bílým, žlutým a hnědým mramorem. Největší zajímavostí jsou zde kruhové útvary na stěnách - tzv. oka.

Naši exkurzi jsme zakončili v Klokotech - přesněji v poutním areálu na okraji města Tábora. Tento poutní komplex byl dokončen v roce 1734 a patří tak mezi skvosty evropského baroka.

Na závěr musím za vedoucí exkurze poděkovat všem studentům, kteří svým skvělým chováním (i trpělivostí a tolerantností) skvěle reprezentovali naši školu heart.

Text a foto: ŠOt