Svatováclavské exkurze 2024 - Trocnov

V pátek 27. září 2024 se žáci zúčastnili svatováclavské exkurze do Trocnova. Exkurze začínala v rodišti Jana Žižky v archeoskanzenu, který přibližuje období konce 14. století, interaktivně ukazuje stavby a dobové stavební postupy.

Děti navštívily zemanský dvorec (obytný dům, sýpku, stáj, stodolu a další drobné stavby, které využívali zemani) a venkovskou osadu (obydlí bezzemka, chalupníka i dvůr sedláka). Vyzkoušely si práci s dobovými nástroji, oblékly zbroj a jiné ošacení, ocenily bezpečí vozové hradby a mnoho dalšího.

Po svačině a čerstvě nabytých zkušenostech žáci vyrazili pozdravit Jana Žižku, konkrétněji jeho památník a rodné místo.

Protože počasí přálo, uskutečnila se ještě pouť ke kostelu Nejsvětější Trojice v Trhových Svinech, na jejímž počátku si žáci připravili monstranci k navození atmosféry.

Akce proběhla zdárně a všichni si odnášíme nejen nové vědomosti, ale i zážitky s kamarády.