Přírodovědný kurz 2024/25

Ve čtvrtek 17. října 2024 se skupina 27 žáků z obou maturitních ročníků vydala se svými učiteli chemie ( Mgr. Š. Otepková, Mgr. M. Michalová) do Prahy, kde v rámci 1. části přírodovědnéhoo kurzu využili nabídky Národního zemedělského muzea a zúčastnili se výukového programu "MÁK - KONOPÍ - DROGY: Pomocnící i svůdci lidstva".

Žáci se dozvěděli o moderních způsobech zpracování máku a konopi, ale i o stinných stránkách spojených s toxikománií, škodlivých zdravotních a celospolečenských dopadech. Mohli si prohlédnout vybavení Policie ČR a pohovořit s pracovníky laboratoří Národní protidrogové centrály. Program byl koncipován formou stanovišť a doplňovaly jej přednášky a debaty o drogách obecně. Nechyběly ani informace o rostlinách, houbách a látkách jakou jsou kratom, tabák, efedrin či psilocin a psilocybin.

Na střeše muzea byla k vidění i stejnojmenná výstava organizovaná společností Český modrý mák z.s., Národní protidrogovou centrálou SKPV Policie ČR a Svazem lnu a konopí.

Na závěr jsme si mohli prohlédnout i ostatní expozice Národního zemědělského muzea v Praze - Holešovicích.

Text a foto: ŠOt