Pietní akt v Mauthausenu

V neděli 5. května 2024 jsme měli tu čest zúčastnit se společně s Gymnáziem Vítězslava Nováka z Jindřichova Hradce pietní akce za oběti holokaustu v Mauthausenu.

V ranních hodinách nás v Třeboni nabral autobus a všichni jsme se v pietním oblečení vypravili směr Mauthausen. O výjimečnosti akce nás okamžitě přesvědčil počet autobusů a národních delegací, které jsme míjeli. Po příjezdu jsme šli k československému památníku, kde jsme společně s ministrem školství položili věnce za oběti holokaustu a minutou ticha jim věnovali vzpomínku. Následovala hymna, různé podnětné proslovy, ať už od našeho ministra či slovenské delegace, a poté jsme absolvovali kratší prohlídku s průvodcem. Pro studenty bylo velice silné slyšet o těchto místech a hrůzách, které se zde bohužel udály. Po prohlídce jsme se zařadili do pietního průvodu různých států a položili další věnce u památníku.

Po pietní akci následovala debata s ministrem školství, který zodpovídal zvídavé dotazy zejména našich studentů, ale bohužel z časových důvodů musel debatu ukončit, avšak dotazů měli studenti připravených výrazně víc.

Po debatě následovala prohlídka, ať už s průvodcem či individuálně, a ve večerních hodinách jsme se vrátili unavení, ale plní dojmů do Třeboně.

Ještě jednou bych rád poděkoval zejména gymnáziu z Jindřichova Hradce, že byli tak hodní a akci zorganizovali a vzali nás s sebou. Stejně tak bych poděkoval ministrovi školství Mikulášovi Bekovi, který se nám opravdu upřímně a mile věnoval nad rámec svých povinností.

Text: Matěj Vačkář

Foto: Matěj Vačkář, studenti