Hudebně výtvarná exkurze Praha (pražské Rudolfinum, Muzeum Kampa)

Dne 10.6.2024 se vydala sexta a druhý ročník na hudebně výtvarnou exkurzi do Prahy. První cesta vedla do Rudolfina.  Na veřejné generální zkoušce v 10.00 hodin se orchestr pod vedením šéfdirigenta Petra Popelky rozloučil s diváky provedením kompletního cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. V roce, kdy si celý svět připomene 200 let od narození skladatele, považovaného za jednoho z otců české hudby, tak studenti slyšeli nejen populární Vltavu, ale i staroslavný Vyšehrad, dramatickou Šárku, báseň Z českých luhů a hájů oslavující naši krajinu i husity inspirovaný Tábor a monumentální Blaník. Nastudování ikonického díla národního repertoáru v interpretaci jednoho z nejzajímavějších českých dirigentů současnosti nabídl našim studentům mimořádnou událost.
Exkurze dále pokračovala na pražskou Kampu. Neplánovaným, ale milým zpestřením exkurze byla možnost shlédnout část nového divadelního představení Forman na letní scéně Muzea Kampa, které právě probíhalo. Druhý ročník navštívil Poslaneckou sněmovnu na Malé Straně ve Sněmovní ulici a prohlédl si prostory dolní komory Parlamentu.
Exkurzi jsme završili komentovanou prohlídkou stálé expozice Františka Kupky v Sovových Mlýnech, kterou studenti zakončili workshopem na téma abstrakce a pohyb.
Cestou na nádraží měli studenti možnost prohlédnout si novou sochu stíhaček s motýlími křídly Davida Černého na rekonstruované budově pražského obchodního domu Máj a probrat úlohu a význam plastik ve veřejném prostoru.

Monika Lexová

foto: MLe, AKo

Pražský orlojRudolfinumTřeboňák a violocellista Pavel Barnáš je dlouhá léta součástí Symfonického orchestu Českého rozhlasuNárodní třída, obchodní dům Máj a tolik diskutovaní motýli výtvarníka Davida ČernéhoSovovy mlýny, Muzeum Kampa - čekání na prohlídkuNábřeží Vltavy a úchvatné pražské panorama