Humanitní kurz 2024/25

Ve čtvrtek 17. října 2024 se skupina 25 žáků z obou maturitních ročníků vydala se svými učiteli českého jazyka ( Mgr. J. Havlová, Mgr. T. Hronková a Mgr. Z. Kučera) do Prahy, kde je čekal zajímavý program v rámci 1. části humanitního kurzu.

Přesně v pravé poledne je přivítala v Knihovně Václava Havla lektorka Tereza Pušová a v rámci interaktivního dvouhodinového workshopu je seznámila s osobností V. Havla a jeho hrou Audience. Studenti si vyzkoušeli různé varianty vnímání divadelní hry, nejprve jako diváci záznamu divadelní inscenace, poté čtené podoby Audience umělci Národního divadla a nakonec jako čtenáři dramatického textu. Maturanti objevili, že Václav Havel nebyl ,,jen" prezident, ale také dramatik a spisovatel, poznali historický kontext doby, v níž byla hra napsána, a pochopili základní specifika Havlova dramatického díla.To vše společně, ve skupinách, ve dvojicích nebo chvílemi každý sám za sebe. Tento workshop podpořil kritické myšlení, dovednost spolupráce, práci s textem a schopnost reflexe.

Od 15 hodin měli možnost oktaváni a čtvrťáci vidět prostory Poslanecké sněmovny. Asistentka pana poslance Šimona Hellera N. Garbaczová provedla studenty místy, které žáci znají jenom z televize. Poutavou formou žákům představila pestrou činnost poslanců.

V pozdních nočních hodinách se účastníci humanitního kurzu vrátili do Třeboně. Kurz se vydařil.

Mgr. Jana Havlová

18. 10. 2024