Seznam klávesových zkratek, prohlášení o přístupnosti
Hlavní stránka webu
Mapa stránek
Přejít na vyhledávání
Přejít na navigaci
Asociace středoškolských klubů České republiky s.r.o.
Středoškolský klub při Gymnasiu v Třeboni byl zřízen 6. 10. 1994, je členem Asociace středoškolských klubů České republiky. Je to zájmové sdružení se samostatnou právní subjektivitou pro rozvíjení aktivit mládeže. Hlavním cílem je rozvíjení různých forem vědeckotechnické a kulturní činnosti mládeže, vyhledávat mladé talenty a vytvářet pro jejich další rozvoj odpovídající podmínky.
Činnost klubu a jeho hospodářsko-právní výdaje jsou hrazeny z dotací MŠMT ČR. Dotace na rok 2023 byla 27 500 Kč od MŠMT, přičemž na ústředí ASK ČR jsme poslali příspěvky v hodnotě 13 300 Kč (150 Kč na žáka, 50 Kč na vedoucí kroužku). K 1. říjnu 2023 jsme měli 86 členů z řad žáků a 8 vedoucích kroužků (v loňském školním roce bylo 78 členů z řad žáků). Každý rok k 31. 11. zasíláme vyúčtování dotací na ústředí ASK ČR. Pro školní rok 2023/24 dostaneme dotaci na činnost 28 500 Kč.
Ústředí ASK úspěšně podalo žádost o podporu činnosti prostřednictvím Výzvy č. 02_24_031 Šablony pro neformální vzdělávání Operačního programu Jan Amos Komenský. Projekt má názvem "Posuň se dál! Náš klub má v rámci tohoto projektu k dispozici na realizaci jednotlivých aktivit finanční částku 125 100 Kč. Jedná se o tyto aktivity:
- Vzdělávání pracovníků v NFV (počet aktivit pro náš klub 2)
- Vzdělávání dobrovolníků v NFV (počet aktivit pro náš klub 2)
- Spolupráce pracovníků v NFV (počet aktivit pro náš klub 1)
- Spolupráce dobrovolníků v NFV (počet aktivit pro náš klub 1)
- Inovativní vzdělávání dětí a mládeže v NFV (počet aktivit pro náš klub 10)
- Odborně zaměřená tematická a komunitní setkávání v organizacích NFV (počet aktivit pro náš klub 5)
Ze získaných finančních prostředků jsme nakoupili vybavení pro sportovní kroužky (např. míč na házenou, basketbal, rukavice, míčky), šachové hodiny, knihu Microbit krok za krokem a semafor pro micro:bit do kroužku výpočetní techniky.
Odpovědnost za činnost klubu má vedoucí klubu, kterým je v současné době RNDr. Ivana Kubínová. Odpovědnost za činnost jednotlivých klubů v rámci celého klubu mají jednotliví vedoucí. Všechny kroužky mají pravidelné schůzky alespoň jedenkrát týdně.
Přehled činnosti ASK při GT Třeboň 2023/24
Sportovní kroužky
Vedoucí: Mgr. Petra Augstenová, Mgr. Jan Macík, Mgr. Lexová Monika, Ing. Mgr. Petra Šálková Dufková
Ve školním roce 2023/24 pokračují v činnosti kroužky florbalu chlapců a dívek, 1 kroužek lezení, 1 kroužek volejbalu, 1 kroužek basketbalu, 1 kroužek posilování. Na florbalové kroužky chodí 26 žáků (12 dívek a 14 chlapců), na kroužek lezení 9 žáků, volejbal navštěvuje 12 žáků, kroužek basketbalu 18 žáků a kroužek posilování 3 žáci.
Termín konání schůzek:
Úterý 7:05 - 7:50 florbal chlapců, vedoucí Mgr. Jan Macík,
Úterý 14:15 – 15:15 lezení, vedoucí Mgr. Petra Augstenová,
Středa 7:05 – 7:50 basketbal, vedoucí Mgr. Monika Lexová,
Čtvrtek 7:05 - 7:50 volejbal, vedoucí Ing. Mgr. Petra Šálková Dufková
Pátek 7:05 - 7:50 florbal dívek, vedoucí Mgr. Petra Augstenová
Přehled nabídky sportovních kroužků pro letošní školní rok.
Kroužek výpočetní techniky
Vedoucí kroužku: RNDr. Ivana Kubínová
Termín konání schůzek: úterý 14.00 – 15.00 hod.
Ve školním roce 2023/24 hlavní náplní kroužku byla práce s robotickou stavebnicí LEGO Spike Prime, programování Raspberry a Arduina, vytváření 3D modelů v programu TinkerCad pro 3D tiskárnu, práce s Dronem a robotem iRobot. Věnujeme se rozvoji dovedností spojených s informatickým myšlením a schopnostem systematicky řešit problémy, na řešení úloh zaměřených na detekci a řešení problémů a jeho zápis v grafickém programovacím prostředí.
Při programování s robotickou stavebnicí LEGO Spike Prime vytváříme nejen programy, ale snažíme se také nad věcmi přemýšlet, hledat řešení i pracovat s chybou. Nejprve jsme robota sestavovali, pak jsme ho učili jezdit podle zadaných příkazů. Zkoušeli jsme, aby robot ujel určitou vzdálenost různou rychlostí, a také, aby uměl zatáčet. stavěli jsme různé druhy robotů, např. Break Dance, Driving Base 1, Driving Base2 a pak jsem je programovali, např. tanec, jízda podle pokynů. Vše se nám povedlo naprogramovat a také jsme při tom natočili video, kde je vidět pohyb robota.
Žáky velmi bavilo modelování 3D modelů v programu TinkerCad. Vyzkoušeli si vymodelovat klíčenku, sněhuláka, ježka v kleci a tácek s mapou kontinentu. Zkušenější žáci si vymodelovali vlastní 3D model. Dále modely „vyslicovali“ v programu PrusaSlicer, a tím si model připravili pro tisk na 3D tiskárně. Následně si na 3D tiskárně vybrané modely vytiskli. Snažíme se také o spolupráci s učitelem výtvarné výchovy V. Roženským, zkoušeli jsem vytvořit ve VV návrh medailí pro sportovní den, pak je v kroužku v programu ThinkerCad vymodelovat a vytisknout na 3D tiskárně.
Při programování Rasbberry jsme využívali návody na webových stránkách, hlavně IT Network. Žáci si vyzkoušeli práci s elektronickými obvody a jejich programování, např. blikání diod, semafor.
Žáci tercie si také chtěli vyzkoušet práci s Arduinem a jeho programování. Zjistili jsme ale, že ještě nemají potřebné znalosti z fyziky pro zapojování obvodů a jejich následné naprogramování.
Do kroužku se přihlásilo 8 žáků – 4 z primy, 2 ze sekundy, 2 z tercie (pokračují z minulého roku). Ve 2. pololetí začal do kroužku chodit navíc 1 žák z kvarty, který si zkoušel robotickou stavebnici LEGO Spike Prime, zabýval se stavbou vlastních modelů a také jejich naprogramováním.
V letošním školním roce je vedoucím kroužku Karel Vávře. Přehled činností pro školní rok 2024/25 je zde.
Knihovnický kroužek
Vedoucí kroužku: Mgr. Matěj Vačkář
Termín konání schůzek: úterý 14.00 – 15.30 hod.
Kroužek je otevřen od školního roku 2020/2021.
Ve školním roce 2023/24 se poměrně změnila náplň kroužku s příchodem mladších ročníků, které změnily dynamiku kroužku. Nadále docházelo k obtížné digitalizaci knihovny, jelikož celý abecední seznam byl již digitalizován a tak se pokračovalo v digitalizaci jinak zařazených knih (Knihovna Václava Havla, literární část, filozofická část,…). Bylo ovšem třeba začlenit i nové studentky z primy, kterým byl v průběhu školního roku ukazován běžný běh knihovny, tedy jak dochází k řazení knih, jak funguje systém bakaláři, přes který jsou knihy půjčovány, jak pracovat s čtečkou, která usnadňuje půjčování knih. Velice oblíbeným se ovšem pro primánky stala zejména práce s obalovačkou na knihy, pomocí které byly obaleny nové přírůstky do knihovny.
Mezi oblíbené části kroužku patřily debaty, který bohužel letos kvůli digitalizaci nebyly tak časté. Při debatách se pozastavila práce na knihovně a docházelo k diskusím ohledně knih na různá témata, zvolená pedagogem. Na konci kalendářního roku tak například došlo na bilancování knih, které byly v uplynulém roce nejlepší. Stejně tak docházelo k vzájemným doporučení, kdy starší ročníky se snažily motivovat ke čtení ty mladší, a proto jim nabízely různé zajímavé tituly. Byla i tematické odpoledne, jako například detektivní knihy či Young Adult literatura.
Mezi pravidelné práce kroužku pak patří občasné srovnání knih na základě abecedy, jelikož studenti školy často knihy zařazují ve špatném pořadí a kroužek má za úkol je následně srovnávat, aby byly abecedně správně.
Do kroužku se přihlásilo tentokrát výrazně méně studentek – tři studentky z primy, jedna ze sexty a tři studentky septimy.
Knihovnický kroužek ve školním roce 2024/25
Šachový kroužek
Vedoucí kroužku: Mgr. Matěj Vačkář
Termín konání schůzek: pátek 7.05 – 7.50 hod.
Kroužek je otevřen od školního roku 2022/2023.
Letos jsme navázali na loňské znovuotevření oblíbeného šachového kroužku, který měl v minulosti Mgr. Šimon Heller a loni ho převzal Mgr. Matěj Vačkář.
Letošní rok silně ovlivnil příchod značného množství studentů primy, jejichž šachové schopnosti byly o poznání menší než jejich starších spolužáků z gymnázia, proto první měsíce jim byly vštěpovány různé základní znalosti, které by měly mít. Studenti primy tak hráli většinou spolu a byly jim ukázány základní zahájení, stejně tak další pravidla, jako například co to je braní mimochodem a další. V následujících týdnech se jim pak občas věnovali zkušenější hráči, kteří jim v průběhu partie radili, co nemají dělat a podobně. Potom se všichni zdokonalovali v hraní koncovek, kdy dostali omezený počet figurek a ten, který měl navrch, musel hrát tak dlouho, dokud nezvládnul vyhrát a pokud to nevyšlo, musel se vrátit opět na začátek.
V druhém pololetí byla probírána různá zahájení, mezi něž patří například Ruská hra, Španělská hra, Italská hra, Dámský gambit, Hra dvou jezdců v obraně a další. V průběhu celého školního roku pak probíhaly průběžně partie mezi studenty, které určitě zabraly nejvíce času. V rámci těchto partií pedagog procházel mezi nimi a dával různé drobné pokyny, aby se hráči mohli postupně zlepšovat. Stejně tak ale pedagog v případě lichého počtu vždy zasedl a hrál partii s lichým hráčem.
Největším cílem letošního školního roku byla příprava na každoroční krajský turnaj v přeboru škol, který se konal v Nových Hradech. Byli vybráni 4 studenti z nižšího gymnázia a 4 z vyššího gymnázia, kteří se vypravili autobusem z Českých Budějovic na turnaj. Bohužel počáteční nervozita svázala zejména studentům nižšího ročníku nohy, a tak se jejich sen o postupu na celorepublikové kolo začal rychle bořit. Když nervy opadly a studenti začali hrát více s uvolněním, výsledky se začaly dostavovat, bohužel počáteční ztrátu už nedokázali dohnat.
Do kroužku se přihlásilo 13 studentů – 4 z primy, 1 ze sekundy, 7 z kvarty, 1 z 4. ročníku.
Šachový kroužek ve školním roce 2024/25
Literárně dramatický kroužek
Vedoucí kroužku: Mgr. Tereza Hronková
Termín konání schůzek: úterý 14.00 – 15.40 hod. v učebně španělského jazyka, která je pohodlná, útulná, poměrně prostorná, jelikož je zde snadno stěhovatelný nábytek, a prosvětlená.
Hlavní náplní činnosti je všestranný rozvoj jedince, a to jak po stránce emocionální, tak sociální. Literárně-dramatický kroužek seznamuje účastníky s metodami dramatické výchovy, nechává je poznat literaturu a skrze zážitek je vzdělává, spojuje. Současně si klade kurz za cíl žáky vést k pohybové, hlasové i improvizační průpravě. První setkání s dramatickou výchovou je důležité již v útlém věku. Děti se lépe učí komunikovat, více si věří a naslouchají druhým i samy sobě. Učí se vědomě pracovat se svým tělem, pohyby, dechem a hlasem. Literárně-dramatický kroužek umožňuje dětem objevovat svět kolem sebe pomocí divadla. Společně zkoumají a ztvárňují charaktery, učí se postavit ostychu a spolupracovat na společných projektech. Kroužek také rozvíjí jejich obrazotvornost a fantazii. V rámci kroužku se také děti učí pracovat na prezentačních dovednostech a vytváření uměleckého dramatického tvaru.
Ve středu 8. 5. 2024 jsme vystoupili s krátkým představením tematizující dětské oběti války, a především vycházejícím z díla Deník Anny Frankové. Tento rok patřil především herecké průpravě a rozšíření spolupráce, ale v příštím roce se chystáme pracovat na delším uměleckém tvaru. Jsme také pozváni k třeboňským loutkářům a do prostoru 105, což určitě rádi využijeme. Žáci byli také přizváni, aby se jako diváci zúčastnili představení na otáčivém hledišti v Českém Krumlově po uzavření klasifikace koncem června, což s radostí přijali.
Kroužek pravidelně navštěvuje 9 žáků, další tři sem dochází v nepravidelných intervalech.
Literárně dramatický kroužek ve školním roce 2024/25
Vedoucí kroužku: Mgr. Jitka Mašková
Termín konání schůzek: pátek od 14:10 do 15:00 - 15:30 podle tématu, který se dělá
Došlo k obměně žáků, podařilo se podchytit zájemce v primě, takže stabilně chodí 6 primánů, pak jeden žák z III. a příležitostně i žákyně VI. Náplní je praktická biologie, takže pracujeme s přírodninami tak, jak jsou dostupné. V zimním období se hlavně věnujeme poznávání organismů a také plníme úlohy všech kategorií Biologické olympiády, na podzim a na jaře jsou to hlavně přímá pozorování živočichů a rostlin.
Kroužek umožňuje žákům, kteří mají zájem o biologii, ověřit své teoretické znalosti z hodin v praxi, prohloubit a upevnit získané znalosti a dovednosti.
Přírodovědný kroužek
Vedoucí kroužku: Mgr. Jitka Mašková
Termín konání schůzek: pátek od 14:10 do 15:40
Na kroužek docházejí žáci, kteří začali už minulý rok. Jsou to 4 terciáni, 3 sekundáni a jeden žák kvinty. Stejně jako v minulých letech se soustřeďujeme na poznávání organismů, plníme úlohy všech kategorií Biologické olympiády, na podzim a na jaře jsou to hlavně přímá pozorování živočichů a rostlin. Využíváme přitom přilehlý městský park, okolí Záchranné stanice a nejbližší okolí školy. Nově se žáci zapojili do přípravy obrazových podkladů pro průběžné poznávačky pro své spolužáky z nižšího gymnázia.
Kroužek umožňuje žákům, kteří mají zájem o biologii, ověřit své teoretické znalosti z hodin v praxi, prohloubit a upevnit získané znalosti a dovednosti.
Gymnázium, Třeboň, Na Sadech 308
Adresa školy:
Na Sadech 308, 379 26 Třeboň
Sekretariát: | 384 722 612 |
Ředitelna: | 384 722 315 |
Email: | gymnaz@gymtrebon.cz |
Zřizovatel: Jihočeský kraj,
U Zimního stadionu 1952/2, 370 76 České Budějovice